DIY - Szyjemy śpiworek!

DIY - Szyjemy śpiworek!
Nareszcie jest! Mój pierwszy DIY z instrukcją jak uszyć śpiworek dla przedszkolaka.

Spróbujcie swoich sił, jeśli macie ochotę same (lub sami) sprawić podobny swojemu dziecku. Może to być, w zależności od rozmiarów obranych, zarówno śpiworek dla przedszkolaka, jak i dla mniejszego dziecka, jako śpiworek wakacyjny. Taka rzecz, przyda się w wielu sytuacjach, w przedszkolu, na wypady na weekend albo do babci.

Nie jest trudny do uszycia, natomiast dla osoby początkującej w szyciu może być kłopotliwy, przede wszystkim ze względu na wszywanie zamka oraz sam gabaryt śpiworka.

Gotowi? To zaczynamy!

DIY jak uszyć śpiworek-materiały

Wskazówka­ przed rozpoczęciem prac trzeba zdekatyzować bawełnę. Można to zrobić na 2 sposoby­ wyprać w 30-­40 stopniach lub wyprasować mocno gorącym żelazkiem z nadmuchem pary.
  • 1. Odmierz i wytnij bawełnę zgodnie z wymiarami na zdjęciu. Zostaw 1cm marginesu z każdej strony na zszycie. Ja robiłam haftowaną poduszkę, dlatego doszywałam ją do reszty. Ty możesz od razu wyciąć cały wymiar w jednym kawałku.

  • 2. Rozłóż na podłodze owatę. Połóż na niej wyciętą bawełnę tak, by zostawić kawałek owaty do podłożenia dodatkowo pod poduszkę (jak na zdjęciu powyżej). Bawełnę i owatę spinamy dookoła szpilkami łącznie z przeprasowaną linią zgięcia śpiworka.

Wskazówki jak uszyć śpiworek

  • 3. Aby nie raniły nas szpilki podczas szycia, aby nie wypadały i by owata nie przesuwała się pod bawełną ( szyjemy bardzo duży materiał, który trzeba będzie zwinąć i położyć na stole), możemy przeszyć ręcznie tzw. fastrygą dookoła całego śpiworka, kontrastującą nicią. Przeszywamy też przeszycie na środku.

jak uszyć śpiworek

  • 4. Przystępujemy do szycia. Najpierw przeszywamy linię zagięcia śpiworka. Dzięki temu gdy będziemy nim okrywać szkraba, nie będzie efektu kołdry (owata z bawełną nie będą uciekać). A następnie szyjemy dookoła śpiworka. Gdy przeszyjemy całość, możemy wyciągnąć nitkę z fastrygi.

Śpiworek dla przedszkolaka

  • 5. Przygotowujemy zamek. Odmierzamy go, przykładając tak, by wystawał 2cm powyżej linii poduszki oraz by kilka centymetrów wystawał za zagięcie śpiworka. Zakładamy suwak i zabezpieczamy zamek od dołu tkaniną a na górze pojedynczo, każdy z boków zamka.

Zamek do śpiworka

Bezpieczny suwak w śpiworku dla niemowlaka

  • 6. Przystępujemy do przyszywania zamka. Przypinamy go na bawełnę w ten sposób, by prawa strona suwaka (czyli ta wystająca) była na wierzchu, a ząbki po lewej stronie, jak na obrazku (1) poniżej. Naszyte zabezpieczenie powinno delikatnie wystawać za linię poduszki (2). ). Na końcu zamek powinien
   wystawać kilka cm za linię zgięcia śpiworka (3)

Wskazówki jak uszyć śpiworek

  • 7. Suwak przyszywamy stopką do zamków i ścieg prowadzimy do ok. 1cm od zagięcia śpiworka. W podobny sposób postępujemy z drugą stroną suwaka, ale zanim ją przyszyjemy, składamy śpiworek by sprawdzić, w którym miejscu powinniśmy zacząć szpilkować zamek, by było równo. Inaczej zamek nie zapnie się prosto i śpiworek będzie się marszczyć.

Wszywamy suwak do śpiworka

  • 8. Ostatnia rzecz, jaka musimy zrobić przed zszyciem bawełny z minky, to podszycie poduszki dodatkową warstwą owaty (lub dwoma, jeśli poduszka ma być dużo wyższa). Podkładamy owatę pod poduszkę, zostawiamy jej zapas przy szwie (linia, gdzie przypada nakrycie śpiworka)i szpilkujemy łącznie z linią
   przeszycia.

  • 9. Przycinamy tylko zewnętrzne brzegi i zszywamy nową warstwę owaty do reszty poduszki. Używamy ściegu potrójnego (zerknij na maszynę, ścieg nr 4) w miejscu szwu dolnego poduszki.

ostatnie kroki

  • 10. Odwracamy śpiworek na lewą stronę i ucinamy nadmiar owaty blisko przy szwie. Dzięki temu pod poduszką nie będziemy wyczuwać grubego wałeczka i nic nie będzie ugniatać.

dopracowujemy śpiworek dla przedszkolaka

   • 11. Układamy płasko wewnętrzną warstwę i nakładamy prawa strona do prawej minky. Szpilkujemy i ponownie możemy się wspomóc przeszywając całość ręcznie. Szyjemy wzdłuż zamka oraz poduszki, zostwiając niezszytą górną linię części przykrywającej śpiworek. Przewlekamy na prawą stronę.

     • 12. Szyjemy wzdłuż zamka oraz poduszki, zostwiając niezszytą górną linię części przykrywającej śpiworek. Przewlekamy na prawą stronę.

    równo zapinający się zamek

     • 13. Ponieważ śpiworek ma ocieplinę i bawełna przez to luźno się układa, może podczas zapinania suwaka wcinać się w ząbki i go blokować. By tego uniknąć naciągamy i minky i bawełnę i przeszywamy wzdłuż suwaka dookoła, jak na zdjęciu poniżej. W miejscu zgięcia śpiworka, przeszycie końcówki zamka będzie go dobrze trzymać, jak zaszewki. Podczas szycia kontrolujemy spodnią część, by minky się nie podwijało.

     • 14. Pozostaje tylko zszyć otwór wierzchniej części śpiworka, w tym celu podwijamy obie warstwy, minky oraz bawełnę do środka i spinamy szpilkami. Szyjemy najlepiej po stronie bawełny ok. 5mm od brzegu. Kontrolujemy stronę spodnią, czy minky się nie podwija.

    Twoja praca skończona, możesz się cieszyć gotowym śpiworkiem.

    Podzielcie się koniecznie, jeśli uszyjecie śpiworek. Wszelkie uwagi krytyczne co do DIY również mile widziane, naniosę poprawki, gdzie uważacie, że trzeba coś dokładniej wytłumaczyć.

    Powodzenia

    Sprawdź śpiworki w naszym sklepie

    śpiworek dla przedszkolaka śpiworek dla przedszkolaka
    Śpiworek dla przedszkolaka owieczka Mela
    Śpiworek dla przedszkolaka małpka Fifi

3Komentarze

  • Avatar
   Marta
   lip 4, 2018

   Dziękuję za wskazówki:) Mam pytanie co do długości zamka - kupiłam, zgodnie z opisem, taki o długości 1,5 m, ale nie sięga na cały dół i jeden z boków. Troszkę nie mogę sobie wyobrazić tego z opisu - czy dół ma być częściowo zszyty - wtedy starczy suwaka? Czy jednak potrzebny jest dłuższy zamek - 70 cm (dół) plus 1 m (bok) daje 1,70 m... Będę wdzięczna za odpowiedź, bo jestem w kropce - stawiam w szyciu pierwsze kroki i trudno mi samej zadecydować;)

  • Avatar
   Karolina
   sie 29, 2018

   Witam, jaką grubość owaty Pani zastosowała? A co do zamka - też uważam, że potrzebna co najmniej długość 1,70 m.

  • Avatar
   Karolina Kaczmarek
   wrz 16, 2018

   Rzeczywiście teraz w widzę na obrazku błąd, suwak 1.7m , poprawie ten rysunek. Dzięki za czujność dziewczyny. Grubość zazwyczaj daję 200, ale to zależy, czy to ma być lżejszy śpiworki czy typowo na zimę. Można też zrobić lżejszy spód np. 150 i tą część przykrywającą 300, wtedy też połączymy owatę na zajęciu lub po prostu wymiany je osobno i szyjemy najpierw z wiatą, zanim połączymy

Odpowiedź

* Imię:
* e-Mail: Nie zostanie opublikowany
   Strona WWW Adresu URLhttp://)
* Komentarz
Kod