Nareszcie jest! Mój pierwszy DIY z instrukcją jak uszyć śpiworek dla przedszkolaka.

Spróbujcie swoich sił, jeśli macie ochotę same (lub sami) sprawić podobny swojemu dziecku. Może to być, w zależności od rozmiarów obranych, zarówno śpiworek dla przedszkolaka, jak i dla mniejszego dziecka, jako śpiworek wakacyjny. Taka rzecz, przyda się w wielu sytuacjach, w przedszkolu, na wypady na weekend albo do babci.

Nie jest trudny do uszycia, natomiast dla osoby początkującej w szyciu może być kłopotliwy, przede wszystkim ze względu na wszywanie zamka oraz sam gabaryt śpiworka.

Wskazówka­ przed rozpoczęciem prac trzeba zdekatyzować bawełnę. Można to zrobić na 2 sposoby­ wyprać w 30-­40 stopniach lub wyprasować mocno gorącym żelazkiem z nadmuchem pary.
  • 1. Odmierz i wytnij bawełnę zgodnie z wymiarami na zdjęciu. Zostaw 1cm marginesu z każdej strony na zszycie. Ja robiłam haftowaną poduszkę, dlatego doszywałam ją do reszty. Ty możesz od razu wyciąć cały wymiar w jednym kawałku.
  • 2. Rozłóż na podłodze owatę. Połóż na niej wyciętą bawełnę tak, by zostawić kawałek owaty do podłożenia dodatkowo pod poduszkę (jak na zdjęciu powyżej). Bawełnę i owatę spinamy dookoła szpilkami łącznie z przeprasowaną linią zgięcia śpiworka.

3. Aby nie raniły nas szpilki podczas szycia, aby nie wypadały i by owata nie przesuwała się pod bawełną ( szyjemy bardzo duży materiał, który trzeba będzie zwinąć i położyć na stole), możemy przeszyć ręcznie tzw. fastrygą dookoła całego śpiworka, kontrastującą nicią. Przeszywamy też przeszycie na środku.

4. Przystępujemy do szycia. Najpierw przeszywamy linię zagięcia śpiworka. Dzięki temu gdy będziemy nim okrywać szkraba, nie będzie efektu kołdry (owata z bawełną nie będą uciekać). A następnie szyjemy dookoła śpiworka. Gdy przeszyjemy całość, możemy wyciągnąć nitkę z fastrygi.

5. Przygotowujemy zamek. Odmierzamy go, przykładając tak, by wystawał 2cm powyżej linii poduszki oraz by kilka centymetrów wystawał za zagięcie śpiworka. Zakładamy suwak i zabezpieczamy zamek od dołu tkaniną a na górze pojedynczo, każdy z boków zamka.

6. Przystępujemy do przyszywania zamka. Przypinamy go na bawełnę w ten sposób, by prawa strona suwaka (czyli ta wystająca) była na wierzchu, a ząbki po lewej stronie, jak na obrazku (1) poniżej. Naszyte zabezpieczenie powinno delikatnie wystawać za linię poduszki (2). ). Na końcu zamek powinien wystawać kilka cm za linię zgięcia śpiworka (3)

7. Suwak przyszywamy stopką do zamków i ścieg prowadzimy do ok. 1cm od zagięcia śpiworka. W podobny sposób postępujemy z drugą stroną suwaka, ale zanim ją przyszyjemy, składamy śpiworek by sprawdzić, w którym miejscu powinniśmy zacząć szpilkować zamek, by było równo. Inaczej zamek nie zapnie się prosto i śpiworek będzie się marszczyć.

8. Ostatnia rzecz, jaka musimy zrobić przed zszyciem bawełny z minky, to podszycie poduszki dodatkową warstwą owaty (lub dwoma, jeśli poduszka ma być dużo wyższa). Podkładamy owatę pod poduszkę, zostawiamy jej zapas przy szwie (linia, gdzie przypada nakrycie śpiworka)i szpilkujemy łącznie z linią
przeszycia.

9. Przycinamy tylko zewnętrzne brzegi i zszywamy nową warstwę owaty do reszty poduszki. Używamy ściegu potrójnego (zerknij na maszynę, ścieg nr 4) w miejscu szwu dolnego poduszki.

10. Odwracamy śpiworek na lewą stronę i ucinamy nadmiar owaty blisko przy szwie. Dzięki temu pod poduszką nie będziemy wyczuwać grubego wałeczka i nic nie będzie ugniatać.

11. Układamy płasko wewnętrzną warstwę i nakładamy prawa strona do prawej minky. Szpilkujemy i ponownie możemy się wspomóc przeszywając całość ręcznie. Szyjemy wzdłuż zamka oraz poduszki, zostawiając niezszytą górną linię części przykrywającej śpiworek. Przewlekamy na prawą stronę.

12. Szyjemy wzdłuż zamka oraz poduszki, zostawiając niezszytą górną linię części przykrywającej śpiworek. Przewlekamy na prawą stronę.

13. Ponieważ śpiworek ma ocieplinę i bawełna przez to luźno się układa, może podczas zapinania suwaka wcinać się w ząbki i go blokować. By tego uniknąć naciągamy i minky i bawełnę i przeszywamy wzdłuż suwaka dookoła, jak na zdjęciu poniżej. W miejscu zgięcia śpiworka, przeszycie końcówki zamka będzie go dobrze trzymać, jak zaszewki. Podczas szycia kontrolujemy spodnią część, by minky się nie podwijało.

14. Pozostaje tylko zszyć otwór wierzchniej części śpiworka, w tym celu podwijamy obie warstwy, minky oraz bawełnę do środka i spinamy szpilkami. Szyjemy najlepiej po stronie bawełny ok. 5mm od brzegu. Kontrolujemy stronę spodnią, czy minky się nie podwija.

Twoja praca skończona, możesz się cieszyć gotowym śpiworkiem.